Γκραν – Γκινιόλ αποκλεισμός της ΑΕ ΔΗΛΕΣΙΟΥ ME 4-3 στα πέναλτι για το κύπελλο ( foto )

Αγωνία, λοιπόν, σασπένς, εναλλαγή συναισθημάτων σε ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες.
Η αγωνία έχει φτάσει στο κατακόρυφο και η… θερμοκρασία έχει ανέβει κατά πολύ στο γήπεδο του Καπαρελλίου. Οι καρδιές των φιλάθλων του Κιθαιρώνα έχουν σταματήσει όταν ο Βασίλης Παπασταμάτης στήνει τη μπάλα για το τελευταίο καθοριστικό πέναλτι στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας». Ο κεντρικός αμυντικός παίρνει λίγα μέτρα φορά και στέλνει τη μπάλα στην δεξιά πλευρά των διχτύων του Χρήστου. Το 4-3 είναι γεγονός και ο Κιθαιρώνας περνάει στην επόμενη φάση του κυπέλλου απέναντι στο ηρωικό Δήλεσι που κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο του Καπαρελλίου.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ αλλά κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση. Και αυτοί ήταν οι τυχερότεροι στην διαδικασία των πέναλτι.
1-1 η κανονική διάρκεια, 2-2 στην παράταση και 4-3 στα πέναλτι για τον Κιθαιρώνα που τώρα θα υποδεχθεί τη Θήβα .
Το Δήλεσι του Γιάννη Καραμπά ήταν πολύ σκληρό για να…. «πεθάνει» στο Καπαρέλλι. Το έδειξε στο γήπεδο. Έφτασε στη βρύση αλλά δυστυχώς δεν ήπιε το νερό της πρόκρισης. Ήταν γιατί βρέθηκε απέναντι και σε έναν αντίπαλο που δεν τα παρατάει  εύκολα. Και οι γηπεδούχοι παρ” ότι αιφνιδιάστηκαν δυο φορές εν τούτοις απέδειξαν ότι δίκαια έχουν την πιο δύσκολη έδρα της κατηγορίας.
Στο 63* ο Ζαφειρόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.
Στο 80* μέσα σε σύγχυση και κάτω από την πίεση των επιθετικών του Κιθαιρώνα και την προβολή από τον Κουκούλα η μπάλα φαίνεται να βρίσκει και τον Πένεφ και να καταλήγει στα δίχτυα. Με αυτό τον τρόπο έγινε το 1-1.
Στο 102* ο Κώνστας με σουτ δίνει και πάλι το προβάδισμα στο Δήλεσι. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση εκ νέου των γηπεδούχων όταν σε κόρνερ του Σεχάϊ ο Βασίλης Λάμπρου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Παπασταμάτης Β.    4-3

Δήλεσι: Χρήστου, Μπούντουζα, Πένεφ, Δημητρίου, Ζαχαριάς, Κωφός, Φραντζεσκάκης (85* Κακός), Κόντος (75* Ρεσβάνης), Ρούσσος (50* Πράσινος), Κώνστας, Ζαφειρόπουλος.

Πρέπει να επισημάνουμε ότι το Δήλεσι έπαιζε στον αγώνα χωρίς τερματοφύλακα.

Χρέη  τερματοφύλακα έκανε ο Γιάννης Χρήστου όπου είχε πολύ καλή εμφάνιση και εκπληκτικές αποκρούσεις , μια από αυτές όταν απέκρουσε  πέναλτι.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που σε μια δύσκολη έδρα επέδειξαν το υψηλό επίπεδο που έχει η ομάδα.